ATMEGA645-16AI
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
ATMEGA645-16AI
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 0 pcs
Datasheet: ATMEGA645-16AI
Product Category: Embedded - Microcontrollers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Speed
16MHz
Series
AVR® ATmega
RAM Size
4K x 8
Core Size
8-Bit
Packaging
Tray
EEPROM Size
2K x 8
Part Status
Obsolete
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity
SPI, UART/USART, USI
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
53
Core Processor
AVR
Package / Case
64-TQFP
Data Converters
A/D 8x10b
Oscillator Type
Internal
Base Part Number
ATMEGA645
Program Memory Size
64KB (32K x 16)
Program Memory Type
FLASH
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
64-TQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V