ATMEGA640-16CU
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
ATMEGA640-16CU
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 1494 pcs
Datasheet: ATMEGA640-16CU
Speed
16MHz
RAM Size
8K x 8
Packaging
Tray
EEPROM Size
4K x 8
Part Status
Active
Connectivity
EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
86
Package / Case
100-TFBGA
Data Converters
A/D 16x10b
Base Part Number
ATMEGA640
Program Memory Size
64KB (32K x 16)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
100-CBGA (9x9)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V