ATMEGA48PV-10PU
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
ATMEGA48PV-10PU
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 1 pcs
Datasheet: ATMEGA48PV-10PU
Speed
10MHz
RAM Size
512 x 8
Packaging
Tube
EEPROM Size
256 x 8
Part Status
Active
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type
Through Hole
Number of I/O
23
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Data Converters
A/D 6x10b
Base Part Number
ATMEGA48P
Program Memory Size
4KB (2K x 16)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
28-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V