ATMEGA48-20MU
| Manufacturer: | Lanka Micro |
In Stock 1543 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | ATMEGA48-20MU | ||
- Speed
- 20MHz
- RAM Size
- 512 x 8
- EEPROM Size
- 256 x 8
- Part Status
- Active
- Connectivity
- I²C, SPI, UART/USART
- Number of I/O
- 23
- Package / Case
- 32-VFQFN Exposed Pad
- Data Converters
- A/D 8x10b
- Base Part Number
- ATMEGA48
- Program Memory Size
- 4KB (2K x 16)
- Operating Temperature
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Supplier Device Package
- 32-VQFN (5x5)
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
- 2.7V ~ 5.5V