ATMEGA48-20MMH
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
ATMEGA48-20MMH
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 0 pcs
Datasheet: ATMEGA48-20MMH
Speed
20MHz
RAM Size
512 x 8
Packaging
Tray
EEPROM Size
256 x 8
Part Status
Active
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
23
Package / Case
28-VFQFN Exposed Pad
Data Converters
A/D 8x10b
Base Part Number
ATMEGA48
Program Memory Size
4KB (2K x 16)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
28-VQFN (4x4)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V