ATMEGA16M1-MU
| Manufacturer: | Lanka Micro |
In Stock 1425 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | ATMEGA16M1-MU | ||
- Speed
- 16MHz
- RAM Size
- 1K x 8
- EEPROM Size
- 512 x 8
- Part Status
- Active
- Peripherals
- Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
- Connectivity
- CANbus, LINbus, SPI, UART/USART
- Package / Case
- 32-VQFN Exposed Pad
- Data Converters
- A/D 11x10b; D/A 1x10b
- Base Part Number
- ATMEGA16M1
- Program Memory Size
- 16KB (8K x 16)
- Operating Temperature
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Supplier Device Package
- 32-QFN (7x7)
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
- 2.7V ~ 5.5V