ATMEGA165P-16MN
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
ATMEGA165P-16MN
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 0 pcs
Datasheet: ATMEGA165P-16MN
Speed
16MHz
RAM Size
1K x 8
Packaging
Tray
EEPROM Size
512 x 8
Part Status
Active
Connectivity
SPI, UART/USART, USI
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
54
Package / Case
64-VFQFN Exposed Pad
Data Converters
A/D 8x10b
Base Part Number
ATMEGA165P
Program Memory Size
16KB (8K x 16)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Supplier Device Package
64-QFN (9x9)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V