ATMEGA162-16AI
| Manufacturer: | Lanka Micro |
In Stock 0 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | ATMEGA162-16AI | ||
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Speed
- 16MHz
- Series
- AVR® ATmega
- RAM Size
- 1K x 8
- Core Size
- 8-Bit
- Packaging
- Tray
- EEPROM Size
- 512 x 8
- Part Status
- Obsolete
- Peripherals
- Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
- Connectivity
- EBI/EMI, SPI, UART/USART
- Mounting Type
- Surface Mount
- Number of I/O
- 35
- Core Processor
- AVR
- Package / Case
- 44-TQFP
- Data Converters
- Oscillator Type
- Internal
- Base Part Number
- ATMEGA162
- Program Memory Size
- 16KB (8K x 16)
- Program Memory Type
- FLASH
- Operating Temperature
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Supplier Device Package
- 44-TQFP (10x10)
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
- 2.7V ~ 5.5V