ATMEGA16-16MI
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
ATMEGA16-16MI
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 0 pcs
Datasheet: ATMEGA16-16MI
Product Category: Embedded - Microcontrollers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44VQFN Inquiry
Speed
16MHz
RAM Size
1K x 8
Packaging
Tray
EEPROM Size
512 x 8
Part Status
Obsolete
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
32
Package / Case
44-VFQFN Exposed Pad
Data Converters
A/D 8x10b
Base Part Number
ATMEGA16
Program Memory Size
16KB (8K x 16)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
44-VQFN (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 5.5V