ATMEGA128-16MN
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
ATMEGA128-16MN
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 2 pcs
Datasheet: ATMEGA128-16MN
Product Category: Embedded - Microcontrollers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Speed
16MHz
Series
AVR® ATmega
RAM Size
4K x 8
Core Size
8-Bit
Packaging
Tray
EEPROM Size
4K x 8
Part Status
Active
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity
EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
53
Core Processor
AVR
Package / Case
64-VFQFN Exposed Pad
Data Converters
A/D 8x10b
Oscillator Type
Internal
Base Part Number
ATMEGA128
Program Memory Size
128KB (64K x 16)
Program Memory Type
FLASH
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Supplier Device Package
64-QFN (9x9)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 5.5V