ATMEGA128-16AI
| Manufacturer: | Lanka Micro |
In Stock 0 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | ATMEGA128-16AI | ||
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64TQFP | Inquiry | |
- Speed
- 16MHz
- RAM Size
- 4K x 8
- EEPROM Size
- 4K x 8
- Part Status
- Obsolete
- Connectivity
- EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
- Number of I/O
- 53
- Package / Case
- 64-TQFP
- Data Converters
- A/D 8x10b
- Base Part Number
- ATMEGA128
- Program Memory Size
- 128KB (64K x 16)
- Operating Temperature
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Supplier Device Package
- 64-TQFP (14x14)
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
- 4.5V ~ 5.5V