AT89S8253-24PC
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
AT89S8253-24PC
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 0 pcs
Datasheet: AT89S8253-24PC
Product Category: Embedded - Microcontrollers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC MCU 8BIT 12KB FLASH 40DIP Inquiry
Speed
24MHz
Series
89S
EEPROM Size
2K x 8
Peripherals
POR, WDT
Connectivity
SPI, UART/USART
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Data Converters
Oscillator Type
External
Base Part Number
AT89S8253
Program Memory Size
12KB (12K x 8)
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package
40-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V