AT89S53-24JU
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
AT89S53-24JU
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 0 pcs
Datasheet: AT89S53-24JU
Product Category: Embedded - Microcontrollers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC MCU 8BIT 12KB FLASH 44PLCC Inquiry
Speed
24MHz
Series
89S
Peripherals
WDT
Connectivity
SPI, UART/USART
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
44-LCC (J-Lead)
Data Converters
Oscillator Type
Internal
Base Part Number
AT89S53
Program Memory Size
12KB (12K x 8)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
44-PLCC (16.6x16.6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 6V