AT89C52-33JI
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
AT89C52-33JI
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 0 pcs
Datasheet: AT89C52-33JI
Product Category: Embedded - Microcontrollers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCC Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Speed
33MHz
Series
89C
RAM Size
256 x 8
Core Size
8-Bit
Packaging
Tube
EEPROM Size
Part Status
Obsolete
Peripherals
Connectivity
SIO, UART/USART
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
32
Core Processor
8051
Package / Case
44-LCC (J-Lead)
Data Converters
Oscillator Type
Internal
Base Part Number
AT89C52
Program Memory Size
8KB (8K x 8)
Program Memory Type
FLASH
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package
44-PLCC (16.6x16.6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 6V