AT89C4051-12PC
|---|---|---|---|
| Datasheet: | AT89C4051-12PC | ||
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20DIP | Inquiry | |
- Speed
- 12MHz
- RAM Size
- 128 x 8
- Peripherals
- Brown-out Detect/Reset, LED, POR
- Connectivity
- UART/USART
- Mounting Type
- Through Hole
- Number of I/O
- 15
- Package / Case
- 20-DIP (0.300", 7.62mm)
- Base Part Number
- AT89C4051
- Program Memory Size
- 4KB (4K x 8)
- Operating Temperature
- 0°C ~ 70°C (TA)
- Supplier Device Package
- 20-PDIP
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
- 4V ~ 6V