AT89C2051-12PI
| Manufacturer: | Lanka Micro |
In Stock 0 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | AT89C2051-12PI | ||
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20DIP | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Speed
- 12MHz
- Series
- 89C
- RAM Size
- 128 x 8
- Core Size
- 8-Bit
- Packaging
- Tube
- EEPROM Size
- Part Status
- Obsolete
- Peripherals
- LED
- Connectivity
- UART/USART
- Mounting Type
- Through Hole
- Number of I/O
- 15
- Core Processor
- 8051
- Package / Case
- 20-DIP (0.300", 7.62mm)
- Data Converters
- Oscillator Type
- Internal
- Base Part Number
- AT89C2051
- Program Memory Size
- 2KB (2K x 8)
- Program Memory Type
- FLASH
- Operating Temperature
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Supplier Device Package
- 20-PDIP
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
- 4V ~ 6V