AT27C512R-55PC
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
AT27C512R-55PC
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 0 pcs
Datasheet: AT27C512R-55PC
Product Category: Memory Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC EPROM 512K PARALLEL 28DIP Inquiry
Packaging
Tube
Technology
EPROM - OTP
Access Time
55ns
Memory Size
512Kb (64K x 8)
Memory Type
Non-Volatile
Part Status
Obsolete
Memory Format
EPROM
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
28-DIP (0.600", 15.24mm)
Base Part Number
AT27C512
Memory Interface
Parallel
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TC)