AT25160A-10PU-2.7
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
AT25160A-10PU-2.7
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 0 pcs
Datasheet: AT25160A-10PU-2.7
Product Category: Memory Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC EEPROM 16K SPI 20MHZ 8DIP Inquiry
Packaging
Tube
Technology
EEPROM
Memory Size
16Kb (2K x 8)
Memory Type
Non-Volatile
Part Status
Obsolete
Memory Format
EEPROM
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Clock Frequency
20MHz
Base Part Number
AT25160
Memory Interface
SPI
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)