AT24C164-10PU-2.7
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
AT24C164-10PU-2.7
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 0 pcs
Datasheet: AT24C164-10PU-2.7
Product Category: Memory Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC EEPROM 16K I2C 400KHZ 8DIP Inquiry
Memory Size
16Kb (2K x 8)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Clock Frequency
400kHz
Base Part Number
AT24C164
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)