AT24C08A-10PC-1.8
|---|---|---|---|
| Datasheet: | AT24C08A-10PC-1.8 | ||
| Product Category: | Memory | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC EEPROM 8K I2C 400KHZ 8DIP | Inquiry | |
- Access Time
- 4.5µs
- Memory Size
- 8Kb (1K x 8)
- Mounting Type
- Through Hole
- Package / Case
- 8-DIP (0.300", 7.62mm)
- Clock Frequency
- 400kHz
- Base Part Number
- AT24C08
- Voltage - Supply
- 1.8V ~ 5.5V
- Operating Temperature
- 0°C ~ 70°C (TA)