AT24C01A-10SI-2.7-T
|---|---|---|---|
| Datasheet: | AT24C01A-10SI-2.7-T | ||
| Product Category: | Memory | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC EEPROM 1K I2C 400KHZ 8SOIC | Inquiry | |
- Packaging
- Tape & Reel (TR)
- Access Time
- 900ns
- Memory Size
- 1Kb (128 x 8)
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
- Clock Frequency
- 400kHz
- Base Part Number
- AT24C01
- Voltage - Supply
- 2.7V ~ 5.5V
- Operating Temperature
- -40°C ~ 85°C (TA)