AT24C01A-10PC-1.8
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
AT24C01A-10PC-1.8
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 0 pcs
Datasheet: AT24C01A-10PC-1.8
Product Category: Memory Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC EEPROM 1K I2C 400KHZ 8DIP Inquiry
Memory Size
1Kb (128 x 8)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Clock Frequency
400kHz
Base Part Number
AT24C01
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)