AT24C01-10SC-1.8
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
AT24C01-10SC-1.8
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 0 pcs
Datasheet: AT24C01-10SC-1.8
Product Category: Memory Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC EEPROM 1K I2C 400KHZ 8SOIC Inquiry
Packaging
Tube
Technology
EEPROM
Access Time
900ns
Memory Size
1Kb (128 x 8)
Memory Type
Non-Volatile
Part Status
Obsolete
Memory Format
EEPROM
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Clock Frequency
400kHz
Base Part Number
AT24C01
Memory Interface
I²C
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)