25LC640-I/SN
| Manufacturer: | Lanka Micro |
In Stock 817 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | 25LC640-I/SN | ||
| Product Category: | Memory | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC EEPROM 64K SPI 2MHZ 8SOIC | $0.66 | |
- Packaging
- Tube
- Technology
- EEPROM
- Memory Size
- 64Kb (8K x 8)
- Memory Type
- Non-Volatile
- Part Status
- Active
- Memory Format
- EEPROM
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
- Clock Frequency
- 2MHz
- Base Part Number
- 25LC640
- Memory Interface
- SPI
- Voltage - Supply
- 2.5V ~ 5.5V
- Operating Temperature
- -40°C ~ 85°C (TA)