P6KE600A-TP
Manufacturer: Micro Commercial Co In Stock 3923 pcs
Datasheet: P6KE600A-TP
Product Category: TVS - Diodes Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: TVS DIODE 512V 828V DO15 $0.46
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Zener
Series
Packaging
Cut Tape (CT)
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection
No
Capacitance @ Frequency
Supplier Device Package
DO-15
Unidirectional Channels
1
Voltage - Breakdown (Min)
570V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
828V
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
512V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
750mA