BZX84B5V6-TP
| Manufacturer: | Micro Commercial Co |
In Stock 5240 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | BZX84B5V6-TP | ||
| Product Category: | Diodes - Zener - Single | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | DIODE ZENER 5.6V 350MW SOT23 | Inquiry | |
- Packaging
- Digi-Reel®
- Tolerance
- ±2%
- Power - Max
- 350mW
- TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
- Base Part Number
- BZX84B5V6
- Impedance (Max) (Zzt)
- 40 Ohms
- Operating Temperature
- -55°C ~ 150°C
- Supplier Device Package
- SOT-23
- Voltage - Zener (Nom) (Vz)
- 5.6V
- Current - Reverse Leakage @ Vr
- 1µA @ 2V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
- 900mV @ 10mA