BZT52C8V2T-TP
| Manufacturer: | Micro Commercial Co |
In Stock 14522 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | BZT52C8V2T-TP | ||
| Product Category: | Diodes - Zener - Single | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | DIODE ZENER 8.2V 100MW SOD523 | Inquiry | |
- Tolerance
- ±5%
- Power - Max
- 100mW
- Package / Case
- SC-79, SOD-523
- Impedance (Max) (Zzt)
- 15 Ohms
- Operating Temperature
- -65°C ~ 150°C
- Supplier Device Package
- SOD-523
- Voltage - Zener (Nom) (Vz)
- 8.2V
- Current - Reverse Leakage @ Vr
- 700nA @ 5V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
- 900mV @ 10mA