BZT52C6V8-TP
| Manufacturer: | Micro Commercial Co |
In Stock 1103 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | BZT52C6V8-TP | ||
| Product Category: | Diodes - Zener - Single | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | DIODE ZENER 6.8V 200MW SOD123 | Inquiry | |
- Tolerance
- ±6%
- Power - Max
- 200mW
- Package / Case
- SOD-123
- Impedance (Max) (Zzt)
- 15 Ohms
- Operating Temperature
- -65°C ~ 150°C
- Supplier Device Package
- SOD-123
- Voltage - Zener (Nom) (Vz)
- 6.8V
- Current - Reverse Leakage @ Vr
- 2µA @ 4V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
- 900mV @ 10mA