BZT52C36T-TP
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
BZT52C36T-TP
Manufacturer: Micro Commercial Co In Stock 6120 pcs
Datasheet: BZT52C36T-TP
Product Category: Diodes - Zener - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DIODE ZENER 36V 100MW SOD523 Inquiry
Tolerance
±6%
Power - Max
100mW
Package / Case
SC-79, SOD-523
Base Part Number
BZT52C36
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Supplier Device Package
SOD-523
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
36V
Current - Reverse Leakage @ Vr
100nA @ 25.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900mV @ 10mA