G5015S24B-RSR
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
G5015S24B-RSR
Manufacturer: Mechatronics Fan Group In Stock 0 pcs
Datasheet: G5015S24B-RSR
Product Category: DC Brushless Fans (BLDC) Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: FAN AXIAL 50X15MM 24VDC $7.62
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
RPM
2500 RPM
Noise
20.0 dB(A)
Width
15.00mm
Series
G5015
Weight
0.077 lb (34.93 g)
Air Flow
5.0 CFM (0.140m³/min)
Fan Type
Tubeaxial
Features
Thermal Overload Protector (TOP)
Approvals
CE, cUL, TUV, UL
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Bearing Type
Ball
Voltage Range
Static Pressure
0.040 in H2O (10.0 Pa)
Voltage - Rated
24VDC
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - Frame
Size / Dimension
Square - 50mm L x 50mm H
Ingress Protection
Current Rating (Amps)
0.070A