F8025S24B-FSR
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
F8025S24B-FSR
Manufacturer: Mechatronics Fan Group In Stock 0 pcs
Datasheet: F8025S24B-FSR
Product Category: DC Brushless Fans (BLDC) Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: FAN AXIAL 80X25MM 24VDC $7.04
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
RPM
1500 RPM
Noise
20.0 dB(A)
Width
25.00mm
Series
F8025
Weight
0.174 lb (78.93 g)
Air Flow
25.0 CFM (0.700m³/min)
Fan Type
Tubeaxial
Features
Auto Restart, Locked Rotor Protection
Approvals
CE, cUL, TUV, UL
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Bearing Type
Ball
Voltage Range
Static Pressure
0.050 in H2O (12.4 Pa)
Voltage - Rated
24VDC
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - Frame
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Ingress Protection
Current Rating (Amps)
0.050A