MAX8860EUA18+
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
In Stock 538 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | MAX8860EUA18+ | ||
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC REG LIN POS ADJ 300MA 8UMAX | $2.21 | |
- Output Type
- Adjustable (Fixed)
- Package / Case
- 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
- Base Part Number
- MAX8860
- Control Features
- Enable, Fault Output
- Current - Output
- 300mA
- Protection Features
- Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
- Operating Temperature
- -40°C ~ 85°C
- Voltage - Input (Max)
- 6.5V
- Voltage Dropout (Max)
- 0.155V @ 300mA (Typ)
- Voltage - Output (Max)
- 6.5V
- Supplier Device Package
- 8-uMAX
- Current - Quiescent (Iq)
- 270µA
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 1.25V (1.8V)