ICL7621ACPA+
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
ICL7621ACPA+
Manufacturer: Maxim Integrated In Stock 73 pcs
Datasheet: ICL7621ACPA+
Packaging
Tube
Slew Rate
0.016V/µs
Output Type
Rail-to-Rail
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Amplifier Type
General Purpose
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Base Part Number
ICL7621
Current - Supply
100µA
Number of Circuits
2
Current - Input Bias
1pA
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Gain Bandwidth Product
480kHz
Voltage - Input Offset
2mV
Supplier Device Package
8-PDIP
Voltage - Supply, Single/Dual (±)
2V ~ 16V, ±1V ~ 8V