SA26ARLG
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
SA26ARLG
Manufacturer: Littelfuse Inc. In Stock 0 pcs
Datasheet: SA26ARLG
Product Category: TVS - Diodes Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: TVS DIODE 26V 42.1V AXIAL Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Zener
Series
MiniMosorb™
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Applications
General Purpose
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Base Part Number
SA*A
Power - Peak Pulse
500W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection
No
Capacitance @ Frequency
Supplier Device Package
Axial
Unidirectional Channels
1
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.9A