RXEF300-AP
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
RXEF300-AP
Manufacturer: Littelfuse Inc. In Stock 0 pcs
Datasheet: RXEF300-AP
Product Category: PTC Resettable Fuses Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: PTC RESET FUSE 72V 3A RADIAL Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Polymeric
Series
PolySwitch®, RXEF
Ratings
Approvals
CQC, CSA, TUV, UL
Packaging
Cut Tape (CT)
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Lead Spacing
0.400" (10.15mm)
Time to Trip
19.8s
Current - Max
40A
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Max
72V
Package / Case
Radial, Disc
Thickness (Max)
Size / Dimension
0.941" Dia x 0.118" T (23.90mm x 3.00mm)
Current - Trip (It)
6A
Height - Seated (Max)
1.126" (28.60mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Hold (Ih) (Max)
3A
Resistance - Initial (Ri) (Min)
40 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
100 mOhms