5.0SMDJ75A-T7
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
In Stock 345 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | 5.0SMDJ75A-T7 | ||
| Product Category: | TVS - Diodes | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | TVS DIODE 75VWM 121VC SMD | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Type
- Zener
- Series
- 5.0SMDJ
- Packaging
- Digi-Reel®
- Part Status
- Active
- Applications
- General Purpose
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- DO-214AB, SMC
- Power - Peak Pulse
- 5000W (5kW)
- Operating Temperature
- -65°C ~ 150°C (TJ)
- Power Line Protection
- No
- Capacitance @ Frequency
- Supplier Device Package
- DO-214AB (SMCJ)
- Unidirectional Channels
- 1
- Voltage - Breakdown (Min)
- 83.3V
- Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
- 121V
- Voltage - Reverse Standoff (Typ)
- 75V
- Current - Peak Pulse (10/1000µs)
- 41.4A