5.0SMDJ36A-T7
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
5.0SMDJ36A-T7
Manufacturer: Littelfuse Inc. In Stock 310 pcs
Datasheet: 5.0SMDJ36A-T7
Product Category: TVS - Diodes Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMD Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Zener
Series
5.0SMDJ
Packaging
Digi-Reel®
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection
No
Capacitance @ Frequency
Supplier Device Package
DO-214AB (SMCJ)
Unidirectional Channels
1
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
86.1A