250R080TU
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
250R080TU
Manufacturer: Littelfuse Inc. In Stock 0 pcs
Datasheet: 250R080TU
Product Category: PTC Resettable Fuses Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: PTC RESET FUSE 60V 80MA RADIAL $0.42
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Polymeric
Series
POLY-FUSE®, 250R
Ratings
Approvals
cURus, TUV
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Time to Trip
4s
Current - Max
3A
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Max
60V (250V Int)
Package / Case
Radial, Disc
Thickness (Max)
Size / Dimension
0.228" Dia x 0.181" T (5.80mm x 4.60mm)
Current - Trip (It)
160mA
Height - Seated (Max)
0.390" (9.90mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Hold (Ih) (Max)
80mA
Resistance - Initial (Ri) (Min)
15 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
33 Ohms