2016L200PR
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
In Stock 1088 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | 2016L200PR | ||
| Product Category: | PTC Resettable Fuses | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | PTC RESET FUSE 6V 2A 2016 | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Type
- Polymeric
- Series
- POLY-FUSE®, 2016L
- Ratings
- Approvals
- cURus, TUV
- Packaging
- Digi-Reel®
- Part Status
- Active
- Lead Spacing
- Time to Trip
- 3s
- Current - Max
- 40A
- Mounting Type
- Surface Mount
- Voltage - Max
- 6V
- Package / Case
- 2016 (5041 Metric), Concave
- Thickness (Max)
- 0.030" (0.75mm)
- Size / Dimension
- 0.200" L x 0.160" W (5.08mm x 4.07mm)
- Current - Trip (It)
- 4.2A
- Height - Seated (Max)
- Operating Temperature
- -40°C ~ 85°C
- Current - Hold (Ih) (Max)
- 2A
- Resistance - Initial (Ri) (Min)
- 48 mOhms
- Resistance - Post Trip (R1) (Max)
- 100 mOhms