1.5KE18ARL4G
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
In Stock 0 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | 1.5KE18ARL4G | ||
| Product Category: | TVS - Diodes | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | TVS DIODE 15.3V 25.2V AXIAL | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Type
- Zener
- Series
- Mosorb™
- Packaging
- Tape & Reel (TR)
- Part Status
- Obsolete
- Applications
- General Purpose
- Mounting Type
- Through Hole
- Package / Case
- DO-201AD, Axial
- Base Part Number
- 1.5KE
- Power - Peak Pulse
- 1500W (1.5kW)
- Operating Temperature
- -65°C ~ 175°C (TJ)
- Power Line Protection
- No
- Capacitance @ Frequency
- Supplier Device Package
- Axial
- Unidirectional Channels
- 1
- Voltage - Breakdown (Min)
- 17.1V
- Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
- 25.2V
- Voltage - Reverse Standoff (Typ)
- 15.3V
- Current - Peak Pulse (10/1000µs)
- 59.5A