02393.15HXEP
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
02393.15HXEP
Manufacturer: Littelfuse Inc. In Stock 0 pcs
Datasheet: 02393.15HXEP
Product Category: Fuses Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM $1.05
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Color
Series
239
Approvals
CE, CSA, KC, PSE, UL
Fuse Type
Cartridge, Glass
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Melting I²t
128.05
Mounting Type
Through Hole
Response Time
Slow Blow
Package / Case
5mm x 20mm (Axial)
Size / Dimension
0.217" Dia x 0.846" L (5.50mm x 21.50mm)
DC Cold Resistance
0.414 Ohms
Voltage Rating - AC
250V
Current Rating (Amps)
3.15A
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A