0235.250HXEP
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
0235.250HXEP
Manufacturer: Littelfuse Inc. In Stock 0 pcs
Datasheet: 0235.250HXEP
Product Category: Fuses Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM $1.01
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Color
Series
235
Approvals
CE, CSA, KC, UL
Fuse Type
Cartridge, Glass
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Melting I²t
0.0166
Mounting Type
Through Hole
Response Time
Fast Blow
Package / Case
5mm x 20mm (Axial)
Size / Dimension
0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance
2.25 Ohms
Voltage Rating - AC
250V
Current Rating (Amps)
250mA
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A