0215.500MXEP
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
0215.500MXEP
Manufacturer: Littelfuse Inc. In Stock 0 pcs
Datasheet: 0215.500MXEP
Product Category: Fuses Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: FUSE CERAMIC 500MA 250VAC 5X20MM $1.07
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Color
Series
215
Approvals
CE, CSA, SEMKO, UL, VDE
Fuse Type
Cartridge, Ceramic
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Melting I²t
0.42
Mounting Type
Through Hole
Response Time
Slow Blow
Package / Case
5mm x 20mm (Axial)
Size / Dimension
0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance
1.1675 Ohms
Voltage Rating - AC
250V
Current Rating (Amps)
500mA
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C