0603Y0250562KXR
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
0603Y0250562KXR
Manufacturer: Knowles Syfer In Stock 0 pcs
Datasheet: 0603Y0250562KXR
Product Category: Ceramic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP CER 5600PF 25V X7R 0603 $0.11
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
FlexiCap™
Ratings
Features
Soft Termination, High Temperature
Packaging
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±10%
Lead Style
Capacitance
5600pF
Part Status
Active
Applications
High Reliability, Boardflex Sensitive
Failure Rate
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)
Voltage - Rated
25V
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C