5550N151J602LE
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
5550N151J602LE
Manufacturer: Knowles NOVACAP In Stock 0 pcs
Datasheet: 5550N151J602LE
Product Category: Ceramic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP CER 150PF 6KV C0G/NP0 RAD $10.25
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
Ratings
Features
High Voltage
Packaging
Bulk
Tolerance
±5%
Lead Style
Straight
Capacitance
150pF
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Failure Rate
Lead Spacing
0.580" (14.73mm)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial
Thickness (Max)
Voltage - Rated
6000V (6kV)
Size / Dimension
0.700" L x 0.402" W (17.78mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max)
0.775" (19.68mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C