APA1606SECK
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
APA1606SECK
Manufacturer: Kingbright In Stock 27958 pcs
Datasheet: APA1606SECK
Product Category: LED Indication - Discrete Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: LED ORANGE CLEAR CHIP SMD R/A Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Color
Orange
Series
Features
Lens Size
1.20mm x 0.60mm
Packaging
Digi-Reel®
Lens Color
Colorless
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Part Status
Active
Height (Max)
0.60mm
Configuration
Standard
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Viewing Angle
110°
Current - Test
20mA
Package / Case
2-SMD, No Lead
Size / Dimension
1.60mm L x 1.20mm W
Lens Transparency
Clear
Wavelength - Peak
610nm
Millicandela Rating
180mcd
Wavelength - Dominant
601nm
Supplier Device Package
Chip LED
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V