RK73H1HTTC3000F
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
RK73H1HTTC3000F
Manufacturer: KOA Speer Electronics, Inc. In Stock 36900 pcs
Datasheet: RK73H1HTTC3000F
Product Category: Chip Resistor - Surface Mount Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES 300 OHM 1% 1/20W 0201 Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
RK73H
Ratings
AEC-Q200
Features
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Packaging
Digi-Reel®
Tolerance
±1%
Resistance
300 Ohms
Composition
Thick Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Number of Terminations
2
Supplier Device Package
0201
Temperature Coefficient
±200ppm/°C