T491D337M010AT
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
T491D337M010AT
Manufacturer: KEMET In Stock 3467 pcs
Datasheet: T491D337M010AT
Product Category: Tantalum Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP TANT 330UF 20% 10V 2917 Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Molded
Series
T491
Features
General Purpose
Packaging
Digi-Reel®
Tolerance
±20%
Capacitance
330µF
Part Status
Active
Failure Rate
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated
10V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code
D
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm