T491B106M016AT
| Manufacturer: | KEMET |
In Stock 102502 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | T491B106M016AT | ||
| Product Category: | Tantalum Capacitors | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | CAP TANT 10UF 20% 16V 1411 | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Type
- Molded
- Series
- T491
- Features
- General Purpose
- Packaging
- Digi-Reel®
- Tolerance
- ±20%
- Capacitance
- 10µF
- Part Status
- Active
- Failure Rate
- Lead Spacing
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- 1411 (3528 Metric)
- Voltage - Rated
- 16V
- Lifetime @ Temp.
- 2000 Hrs @ 125°C
- Size / Dimension
- 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
- Height - Seated (Max)
- 0.083" (2.10mm)
- Operating Temperature
- -55°C ~ 125°C
- Manufacturer Size Code
- B
- ESR (Equivalent Series Resistance)
- 2.5Ohm