CWR09HK106KB
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
CWR09HK106KB
Manufacturer: KEMET In Stock 455 pcs
Datasheet: CWR09HK106KB
Product Category: Tantalum Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP TANT 10UF 10% 15V 2214 Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Molded
Series
Military, MIL-PRF-55365/4, CWR09
Features
High Reliability
Packaging
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Capacitance
10µF
Part Status
Active
Failure Rate
B (0.1%)
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
2214 (5634 Metric)
Voltage - Rated
15V
Lifetime @ Temp.
Size / Dimension
0.220" L x 0.135" W (5.59mm x 3.43mm)
Height - Seated (Max)
0.085" (2.16mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code
F
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.5Ohm